اینرنت استارلینک و جاسوسی

استارلینک در سال 2015 توسط شرکت اسپیس ایکس ارائه شده است. اخیرا اخباری مبنی بر جاسوسی اینترنت ماهواره ای استارلینک از گوشی‌ها به گوش می‌رسد که مورد شبه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

به گزارش تجارت نیوز، بعضی کارشناسان معتقدند که علاقه ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس‌ایکس به خرید شرکت توییتر می‌تواند حریم شخصی کاربران را به خطر بیندازد. مدتیست که برخی از کارشناسان، اسپیس ایکس را به انحصارگری در توسعه شبکه اینترنت، جاسوسی اینترنت ماهواره ای استارلینک و همچنین ردیابی کاربران متهم کرده‌اند.

جاسوسی اینترنت ماهواره ای توسط توییتر و تسلا

برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند که پافشاری ایلان ماسک برای خرید توییتر، یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند باعث به خطر افتادن حریم خصوصی اشخاص شود. آن‌ها این خطر را در رابطه با خرید توییتر توسط ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس، به این گونه توضیح دادند که هنگامی که کاربری قصد اتصال به توییتر را داشته باشد و در عین حال برای ورود به توییتر از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک استفاده کند، در همان زمان ردیابی شده و اطلاعات شخصی او سریعا آشکار می‌شود. این در حالیست که هیچ فرد و یا حتی نهادی متوجه جاسوسی اینترنت ماهواره ای استارلینک نخواهد شد. 
شرکت اسپیس‌ایکس به دنبال فراهم کردن امکان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خود روی تلفن‌های همراه است. اسپیس‌ایکس در همین راستا درخواستی را به کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) آمریکا ارسال کرده تا مجوز افزودن فرکانس ۲ گیگاهرتز به سامانه استارلینک را برای استفاده کاربران تلفن همراه دریافت کند؛ این بدان معناست که شاید در آینده نزدیک امکان اتصال تلفن‌های همراه اندروید و iOS به اینترنت ماهواره‌ای فراهم شود.

اینترنت استارلینک و جاسوسی
سیگنال‌هایی که در فرکانس ۲ گیگاهرتز منتقل می‌شوند کمتر در معرض انسداد اجسام بزرگ هستند و بنابراین برای دستگاه‌های کوچکی مانند تلفن‌های هوشمند که اغلب توسط ساختمان‌های بلند احاطه شده‌اند، مناسبند. در درخواست شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک به صراحت به دستگاه‌های تلفن همراه اشاره شده است و احتمالا مردم در سراسر جهان در آینده نزدیک امکان بهره‌گیری از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را روی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های خود خواهند داشت.
ایلان ماسک در صدد آن است که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در سراسر جهان ارائه دهد و تا به الان نیز بیش از ۹۵ هزار مشترک از بین ۳۲ کشور جهان، از این اینترنت پرسرعت که به آسانی قابل دسترس است، استفاده می‌کنند. ایران، روسیه، بلاروس، افغانستان، ونزوئلا، کوبا، چین، سوریه از جمله کشورهایی بوده که حاضر به دریافت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک نشده‌اند. مابقی کشورها به مرور زمان از این اینترنت ماهواره‌ای بهره خواهند برد.
ماسک نیز در راستای ارائه خدمات به کشورهای محروم از استارلینک اعلام کرده است، به محض ارائه مجوز این کشورها برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، اسپیس ایکس خدمات مربوطه را اعم از ارسال کیت استارلینک، برای آن کشور فعال خواهد کرد.

گوشی های هوشمند و اینترنت ماهواره ای

اخیرا گزارش‌های غیررسمی‌ از اقدامات جدید اسپیس ایکس منتشر شده است که طبق آن، به نظر می‌رسد که مسئولان استارلینک در حال توسعه و ارتقا قطعاتی هستند که به گوشی و دستگاه‌های قابل حمل متصل شده و از این طریق کاربران استارلینک می‌توانند در همه جا سیگنال‌های ماهواره‌ای را دریافت کرده و از اینترنت استارلینک استفاده کنند.
درواقع مشترکان می‌توانند این دستگاه که وظیفه دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ای را دارد و همچنین دارای اندازه‌ای مشابه با یک فلش مموری است را به درگاه USB-C گوشی خود متصل کرده و از اینترنت پرسرعت استارلینک، استفاده کنند. البته باید بگوییم که در حال حاضر اطلاعات رسمی از دستگاه قابل حمل دریافت‌کننده اینترنت، منتشر نشده است؛ اما به احتمال زیاد، این دستگاه کوچک تا دو سال آینده، عرضه خواهد شد.