اینتل ادعا می‌کند که پردازنده‌های نسل سیزدهم آن می‌توانند فرکانس 6 گیگاهرتزی را ارائه دهند

طبق گزارش جدید اینتل، حداقل یکی از پردازنده‌های نسل سیزدهم آینده این شرکت می‌تواند با فرکانس 6 گیگاهرتز عرضه شود. با نزدیک شدن به عرضه رسمی پردازنده نسل سیزدهم اینتل، بنچمارک های عملکردی مختلفی از این محصول جدید منتشر شده است.

جدیدترین اخبار سخت افزاری امید جدیدی را در دل علاقه مندان به اورکلاک قرار می دهد. اطلاعات فاش شده نشان می دهد که پردازنده 13700K اینتل با سرعت 6 گیگاهرتز در هر هشت هسته اصلی کار می کند. به نظر می رسد این رقم با استفاده از یک خنک کننده مایع قدرتمند ثبت شده است. گزارشی تازه می‌گوید حداقل یکی از سی‌پی‌یوهای نسل سیزدهمی اینتل قادر است به‌صورت پیش‌فرض با فرکانس 6 گیگاهرتز کار کند. نکته عجیب‌تر و هیجان‌انگیزتر این است که اینتل مدعی شده این پردازنده می‌تواند با اورکلاک به فرکانس 8 گیگاهرتز هم دست پیدا کند!

AMD رقابت بازاریابی را به اینتل واگذار می کند؟

بدیهی است که سرعت کلاک خام نمی‌تواند به عنوان سنجه‌ای برای قدرت یک پردازنده در نظر گرفته شود. اما پشت سر گذاشتن مرز 6 گیگاهرتز یک برد تبلیغاتی مهم برای تیم آبی به حساب می‌آید. این مسئله به ویژه از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که اینتل در سال‌های اخیر رقابت سنگین‌تری با AMD داشته است.
این شرکت این موضوع را در تور فناوری اینتل 2022 به‌اشتراک گذاشت و هم‌چنین ادعا می‌کند که در هنگام اورکلاک می‌تواند به 8 گیگاهرتز برسد. از دیگر پیشرفت‌های وعده داده شده برای این نسل جدید که Raptor Lake نام دارد، می‌توان به بهبود 15 درصدی عمل‌کرد تک هسته‌ای و بهبود 41 درصدی در عملکرد چند هسته‌ای اشاره کرد.
ادعای 6 گیگاهرتزی اینتل جوابی در مقابل AMD است؛ زیرا این شرکت اخیراً گفته است پرچمدار 16 هسته‌ای Ryzen 9 7950X قادر به ارائه فرکانس 5.7 گیگاهرتز است. اگرچه سرعت کلاک خام همه چیز نیست و موارد دیگری در زمینه عمل‌کرد حائر اهمیت هستند، اما شکستن سد 6 گیگاهرتز یک پیروزی بازاریابی مهم برای اینتل خواهد بود.

پردازنده اینتل
سری پردازنده‌های Raptor Lake هنوز به‌طور رسمی معرفی نشده‌اند، بنابراین مشخص نیست که کدام یا چه تعداد از پردازنده‌های این نسل قادر به رسیدن به این نوع سرعت کلاک خواهند بود. با توجه به تقویت 12900KS اینتل تا 5.5 گیگاهرتز (افزایش 300 مگاهرتز از حداکثر سرعت 5.2 گیگاهرتز در i9-12900K معمولی)، پردازنده 6 گیگاهرتزی اینتل ممکن است نسخه‌ای با برند KS از تراشه 13900K آینده آن باشد. قیمت رسمی و اطلاعات تاریخ انتشار هنوز به‌صورت عمومی منتشر نشده است؛ اما اینتل قرار است جزئیات بیش‌تری را در رویداد نوآوری خود در سن خوزه، کالیفرنیا در 27 سپتامبر ارائه دهد.

پردازنده نسل 13 اینتل

مشخصات کولر مورد استفاده برای CPU ناشناخته است. اما اگر مشخصات پردازنده نسل دوازدهم اینتل را در نظر بگیریم، خواهیم دید که برای بنچمارک از یک خنک کننده مایع قدرتمند و گران قیمت استفاده شده است و این دما بدون خنک کننده مایع دست نیافتنی است. نویز ثبت شده در این ویدئو نشان می دهد که سی پی یو و فن های سیستم با حداکثر سرعت ممکن در حال چرخش هستند و این نشان می دهد که CPU برای رسیدن به 6 گیگاهرتز تحت فشار زیادی قرار دارد.
نتایج بنچمارک پردازنده Intel 13700K نشان می دهد که علاقه مندان به اورکلاک می توانند با ارائه یک سیستم خنک کننده قدرتمند به راحتی فرکانس های بالاتر را ثبت کنند. البته واضح است که مصرف برق و عملکرد CPU بهینه نخواهد بود. سوالات ما در مورد نسل جدید پردازنده های اینتل تا عرضه مدل های جدید پاسخی نخواهد داشت. آیا یک کولر 360 میلی متری می تواند یک پردازنده 6 گیگاهرتزی را خنک کند یا خنک کننده مایع در نسل جدید به یک نیاز تبدیل می شود؟
تنها چند ماه تا عرضه پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل باقی مانده است، سری Ryzen 7000 نیز در نسل بعدی با اینتل رقابت می‌کند. خبر دیگر اینکه قیمت محصولات اینتل در سال جاری 20 درصد افزایش خواهد یافت.